آدرس کارخانه

تهران جاده خاوران پاکدشت خیابان رجایی گلشن 11 پلاک 21-16

تماس با ما
021-36463844-5 09350758934

وبلاگ تکی

تعریف آسانسور

یکی از انواع دستگاه هایی که برای جابجایی افراد و یا کالا مورد استفاده قرار می گیرد آسانسور می باشد. در ادامه به تعریف آسانسور ها میپردازیم این وسیله انواع مختلفی دارد و هر یک از انواع آن هم دارای ویژگی های متنوعی می باشد. شما برای خرید و نصب آن روی ساختمان خود باید به خوبی با نوع آن و ویژگی هایی که دارد آشنایی لازم و ضروری را داشته باشید تا سپس از آن استفاده کنید. دقت نمایید که این وسیله برای آن دسته از ساختمان هایی که چندین طبقه هستند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی آن در این ساختمان ها بیشتر است.

در واقع شما باید بدانید که تعریف آسانسور در یک محیط خاصی باید نصب شود که از سه قسمت تشکیل شده است. یکی از قسمت های آن که اهمیت بسیار زیادی دارد موتورخانه می باشد، در این قسمت تابلو کنترل و موتور را قرار داده اند. قسمت دیگر چاه می باشد که برای نصب کردن درب ها، ریل ها و کابین این بخش ضروری است. چاهک هم بخش سوم به شمار می رود که برای ضربه گرها و بافرها از آن استفاده می کنند. به طور کلی خصوصیاتی که در هر یک از آنها وجود دارد مشابه است، ولی کارکردشان تفاوت دارد. برخی از انواع آنها را که در بسیاری از ساختمان ها نصب می شود را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید.

بخوانید : توصیه های ایمنی آسانسور ، ویژگی های آسانسور دو کابین ، خرید بهترین درب کابین آسانسور

آسانسور

معرفی انواع آسانسور :

هر یک از انواع آسانسور ها خصوصیات مشابه زیادی دارند. حرکت عمودی و یا کابین آنها یکی از مهمترین ویژگی های مشابهی می باشد که شما در هر یک از آنها مشاهده می کنید. اما از نظر ساعمال نیروی محرکه تفاوت هایی با یکدیگر دارند که آنها را به انواع مختلفی تقسیم بندی کرده اند. برخی از انواع آن که شهرت بسیار زیادی دارند عبارت می باشند از :

  1. نمونه های کششی :

نیروی محرکه ای که در این نمونه از تعریف آسانسور ها وجود دارد با استفاده از یک موتور الکتریکی می باشد که آن را به طور معمول در بخش بالایی چاه نصب کرده اند. تعدادی کابل فولادی روی فلکه این موتور قرار داده اند که از یک سمت به کابین وصل شده اند و از سمت دیگر با تعدادی کابل فولادی در ارتباط می باشند. جنس وزنه هایی که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرد به طور معمول از چدن می باشد. وزن وزنه هایی که روی آن قرار می گیرد نصف کابین می باشد و به طور کلی وزن هر فرد را بر حسب 75 کیلوگرم می گیرند. نیروی اصطکاک یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی است که اساس کار کردن این نوع ار نشان می دهد.

  1. نمونه های هیدرولیکی :

یکی از انواع آسانسور هایی که کاربری خانگی دارند و محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند نمونه های هیدرولیکی می باشند. بیشتر از 70 درصد ساختمان های اروپایی با استفاده از این نمونه ها تجهیز شده اند. نرمی حرکت آنها در استارت اولیه یکی از اصلی ترین و مهمترین مواردی می باشد که مزیت های آن را نشان می دهد. عیب یابی و تعمیر آنها هم نسبت به دیگر نمونه ها بسیار آسان تر می باشد. به طور کلی شما باید بدانید این نمونه ها هم زیبایی بیشتری دارند و هم استهلاک آنها کمتر است. سیستم جک هیدرولیکی یکی از مهمترین سیستم هایی می باشد که در این نمونه ها کاربر دارد و در این نمونه شما کادر وزنه را مشاهده نخواهید کرد. موتور درونی آنها سه فاز می باشد که در روغن غوطه ور است و یک شیر مخصوص روی آن نصب کرده اند.

بخوانید : علت توقف آسانسور بین طبقات چیست ؟ ، هنگام سقوط آسانسور چه باید کرد ؟ ، 9 ویژگی مهم درب طبقه لولایی

آسانسور

  1. نمونه های وینچی :

این نمونه از آسانسور ها را با استفاده از زنجیر و یا طناب های فولادی نصب کرده اند و آویزان نموده اند. نیروی رانش آنها غیر اصطکاک می باشد و در قالب کلی شان وزنه ای قرار نگرفته است. با اینکه نمونه های هیدرولیکی در بسیاری از ساختمان ها مشاهده می شود باید بدانید که این نمونه ها کاربری خاصی دارند و در بسیاری از ساختمان ها آنها را نصب می کنند و از ویژگی ها و مزیت هایشان بهره مند می شوند.

  1. نمونه های مغناطیسی :

در این نمونه از آسانسور ها تجهیزات و ریل هایی که روی دیوار چاه متصل شده اند مغناطیس دائم دارند و آنها نقش استاتور کابین و موتور را دارند. با اتصال پیدا کرد جریان برق به استاتور باید بدانید که در این نمونه از دستگاه ها میدان مغناطیسی ایجاد می شود و این میدان در برخی از نقاط قطع می گردد و در برخی از دیگر وصل می شود. ایمن تر بودن این نمونه ها یکی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی هایی می باشد که دارند. یکی از مهمترین مواردی که در مورد آنها باید بدانید این است که گران تر می باشند. شما برای خرید و نصب آنها باید هزینه بیشتری را نسبت به دیگر نمونه های پرداخت کنید.

instagram

Leave A Comment

با ما در تماس باشید
021-36463844-5     09350758934 WhatsApp