آدرس کارخانه

تهران جاده خاوران پاکدشت خیابان رجایی گلشن 11 پلاک 21-16

تماس با ما
021-36463844-5 09350758934

وبلاگ تکی

روش های حرکت آسانسور چگونه است ؟

روش های حرکت آسانسور چگونه است ؟

همانطور که آسانسور انواع مختلفی دارد باید بدانید که روش های حرکت آسانسور هم متنوع می باشد.  در واقع اینکه آسانسور چگونه حرکت می کند بستگی به نوع آن دارد که شما در ساختمان خود نصب کرده اید. شما انواع آسانسورها را در ساختمان خود نصب می کنید که هر یک از آنها به وسیله نیروی مشخص شده ای حرکت می کنند. به طور کلی ولی باید بدانید که آسانسورها به دو روش مهم حرکت می کنند. یکی از آن روش های رانش مثبت می باشد  و دیگری روش سیستم محرکه کششی می باشد. اصول و قوانین مشخص شده ای برای هر دو روش وجود دارد و شما باید باید با آنها آشنایی داشته باشید که در ادامه توضیحات بیشتری را عنوان می نماییم.

بخوانید : توصیه های ایمنی آسانسور ، خرید کابین آسانسور ، ویژگی های آسانسور دو کابین

روش های حرکت آسانسور

آشنایی با روش های حرکت آسانسور :

برخی از مهمترین روش های حرکت آسانسور که شما باید با آنها آشنایی داشته باشید عبارت می باشد از :

  1. روش رانش مثبت :

در این نمونه از روش حرکت آسانسور باید بدانید که زنجیر و یا طناب فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. این زنجیر و طناب آویزان شده است و نیروی رانشی آن به وسیله اصطکاکی که به آن وارد می شود صورت می پذیرد.

  1. روش محرکه کششی :

این روش یکی از دیگر روش های حرکت کردن آسانسور می باشد، سیستم حرکتی آن به وسیله اصطکاک بین فلکه ای می باشد که مربوط به طناب های فولادی است.

به طور کلی شما باید به خوبی بدانید آسانسور در یک محیط خاصی نصب می شود که این محیط از سه قسمت تشکیل شده است. این سه قسمت که از جمله بخش های مهم می باشند و اهمیت بسیار زیادی دارند عبارت می باشد از :

موتورخانه : این بخش برای برقرار کردن ارتباط بین گیربکس و موتور است. البته که باید بدانید تابلو برق و تابلو کنترل آسانسور را هم کنترل می کند.

چاه آسانسور : برای نصب کردن درب ها، ریل ها و  همچنین آن محلی که برای وزنه و کابین وجود دارد این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد. البته که باید بدانید هر یک از انواع آسانسورها به این بخش نیاز ندارند و باید نصب شود.

چاهک : یکی از دیگر بخش هایی که روی روش های حرکت آسانسور تاثیر زیادی دارد چاهک می باشد. این بخش را در پایین ترین بخش چاه آسانسور نصب می کنند که برای بافرها و ضربه گیرها از آن استفاده می کنند.

روش های حرکت آسانسور های متنوع :

امروزه دو نوع از آسانسورها وجود دارد که شما در ساختمان های خود می توانید نصب می کنید و از آنها استفاده کنید. هر یک از آنها همراه با روش های حرکت آسانسور که شما باید از آنها اطلاع داشته باشید عبارت می باشد از :

  1. آسانسورهای هیدرولیک :

در سیستم این نمونه از آسانسورها باید بدانید که بار با فشار روی یکی از پمپ های هیدرولیک ایجاد می شود. این سیستم خود از سه بخش تقسیم می شود که هر کی از بخش های آن وظیفه مهمی را بر عهده دارد. این بخش ها عبارت هستند از :

– مخزن روغن این آسانسور حجم قابل توجهی از روغن را درون خود نگه می دارد.

– یک عدد پمپ درون آن قرار گرفته شده است که به وسیله موتور الکتریکی به درستی کار می کند.

– یک دریچه هم روی آن قرار دارد که آن را بین مخزن و یا سیلندر قرار داده اند.

تلمبه درونی این نوع از آسانسورها روغن را از مخزن به درون سیلندر هدایت می نماید. زمانی که دریچه باز شود روغن به راحتی می تواند به مل پیشین خود بازگردد. ولی اگر دریچه بسته شود روغن باید با فشاری که دارد وارد استوانه سیلندر شود. زمانی که روغن در سیلندر جمع شود فشار زیادی به پیستون منتقل می گردد. در این صورت کابین به سمت بالا حرکت خواهد کرد، زمانی هم که آسانسور به طبقه مورد نظر برسد سیستم کار تلمبه را قطع می کند. یکی از مهمترین مزیت های ای نمونه از آسانسورها این است که با نیروی کم پمپ هم به بهترین نحو ممکن کار می کند.

بخوانید : نحوه انتقال بار آسانسور چگونه است ؟ ، ویژگی ها و انواع آسانسور خودروبر

روش های حرکت آسانسور

  1. آسانسورهای طنابی :

در مورد روش های حرکت آسانسور باید اطلاعاتی هم که مربوط به آسانسورهای طنابی می باشد داشته باشید. در این نمونه از آسانسورها کابین به وسیله یک سری از کابل هایی که فولادی هستند به بهترین نحو ممکن کار می کند. چرخ قرقره نیز در این نمونه از آسانسورها به یک موتور الکتریکی وصل شده است. زمانی که موتور درون آسانسور به یک جهت می چرخد چرخ های قرقره آن به سمت آسانسور بالا می آید. همچنین باید بدانید زمانی که در جهت برعکس چرخش دارد آسانسورها هم به سمت پایین در حرکت هستند. شما باید بدانید که سیستم حرکتی این نمونه از آسانسورها تا حدودی پیچیده تر از دیگر آسانسورها می باشد. ریل های آن به خوبی کار می کنند و زیاد دچار ایراد نمی شوند.

instagram

Leave A Comment

با ما در تماس باشید
021-36463844-5     09350758934 WhatsApp